ابعاد استاندارد ترموود

ابعاد چوب ترموود

 

اصولا در بحث ابعاد چوب ترمو به به الوار های چوبی و یا تخته های ترمووود با ابعاد مشخص اشاره می کنیم.باید توجه داشت که طبق استانداردهای عمومی کشور فنلاند عموما تخته های ترمووود توصیه می شوند. الوار های گفته شده همگی از تنه درخت ها و یا همان گردبینه های درخت استحصال می شوند و نکته جالب توجه در این موضوع آن است که تخته های الوار چوبی ترمووود از ابعاد مشخصی برخوردارند و این به دلیل آن است که تنه درختان استفاده شده برای ساخت الوار های چوبی تقریبا سایز های نزدیک به هم دارند.

در نتیجه اصولا ابعاد الوار ها یعنی پهنا، عرض و ضخامت چوب های مورد استفاده در این زمینه دارای تنوع خیلی بالایی نیستند و یکی از دلایل این شباهت و عدم تنوع،ابعاد تقریبا برابر تنه درختان مورد استفاده برای چوب ترمووود، خصوصا درخت کاج می باشد.

دسته بندی ابعاد ترموود

در دسته بندی کلی ابعاد ترمووود که بر اساس ضخامت صورت می گیرد اصولا ۴ دسته اصلی برای چوب ترمووود کاج وجود دارد:

۱-ضخامت ۱۶ میلی متر با عرض ۹۰ یا ۹۲ میلی متر

۲-ضخامت ۱۹ یا ۲۰ میلی متر با عرض ۹۰ یا ۱۱۷ یا ۱۱۸ و یا ۱۴۰ میلی متر

۳- ضخامت ۲۶ میلی متر غالبا با عرض های ۹۲ میلی متر و یا ۱۱۷ و یا ۱۴۰ میلی متر

۴- ضخامت ۴۲ میلی متر در عرض های ۴۲،۶۸ و ۹۲ و یا ۱۴۰ میلی متر.

نکته :

نکته مهم آن است که دو دسته اول بیشتر برای نمای چوبی مناسب هستند و برای کاربرد های متفرقه ای مانند تیرهای سایه بان و یا پوشش پرچین های باغی نیز می توانند مورد استفاده قرار می گیرند. ولی به هیچ عنوان نباید از این ۲ دسته برای فضاهای کف چوبی و یا حتی پوشش کف نیمکت های فضای باز استفاده کرد.زیرا ضخامت آن ها برای تحمل وزن و فشار وارده بر اساس وزن مناسب نیست و شکستگی بر اثر تحمل فشار وزنی اولیه نتیجه آن خواهد بود.

انواع ابعاد ترموود و کاربرد آن ها

  • ضخامت ۱۶ میلیمتر در ابعاد ترموود

در تخته های الواری چوب ترمووود، حداقل ضخامت مناسب برای نما ۱۶ میلی متر است و میزان ضخامت چوب ترمووود کمتر از آن به هیچ وجه در نمای بیرونی ساختمان کاربرد ندارد. چوب با ضخامت کمتر از ۱۶ میلی متر اگرچه ممکن است از فضاهای خارج ساختمان تحمل انقباض و انبساط حاصل از گرم شدن و یا سرد شدن محیط بیرون را داشته باشد، ولی توان و تحمل لازم جهت تنش های سازه ای ساختمان را ندارد و ممکن است نشست ها و یا تغییرات ابعادی ساختمان در اثر نیرو های زمینی یا حرکات سازه ای به دلیل ضخامت کم را در پی داشته باشد.لذا ابعاد ترموود لازم برای نمای چوبی ساختمان، حداقل به میزان ۱۶ میل توصیه می شود.

غالبا ضخامت ۱۶ میلی متر با عرض ۹۰ یا ۹۲ میلی متر عرضه می شود،زیرا اولا نسبت ضخامت به عرض نمی تواند زیاد باشد،ثانیا با ضخامت حداقل ۱۶ میلی متر پهنای بیشتر از ۱۰ سانتیمتر ممکن است دچار خم شدن چوب یا اصطلاحا کاسه شدن آن گردد.

  • ضخامت ۱۹ یا ۲۰ میلیمتر در ابعاد ترموود

بعد از گروه چوب های با ضخامت ۱۶ میلی متر که غالبا با عرض ۹۰ سانتی متر عرضه می شود، نوبت به گروه بعدی یعنی ضخامت ۱۹ یا ۲۰ میلی متر ها می رسد. ابعاد ترمووود ۱۹ میلی متر غالبا با عرض ۱۱۷ میلی متر یا ۱۱۸ میلی متر همراه است .این ابعاد ترمووود، ضخامت مناسب تری برای نمای چوبی می باشد که بیشتر از ۱۶ میلیمتر توصیه می شود.دلیل این توصیه اولا ضخامت مناسبی ۱۹ یا ۲۰ میلیمتر برای تحمل تنش های ساختمانی است . ثانیا این ابعاد ترمووود با پهنا یا عرض حدود ۱۲ سانتی متر ابعاد بهینه ای جهت استحصال از تنه درخت ها می باشد.

غالبا سایز ۱۱۷*۱۹ میلی متر ابعادی از ترمووود است که از مرکز درخت استحصال می شود و غالبا آوند میانی درخت که مرکز رشد و آبرسانی به نقاط بالاتر درخت می باشد در سطح مقطع این سایز دیده می شود.خطوط تیره رنگی که در امتداد این سطح در این ابعاد از چوب ترمووود دیده می شود در اصل همان آوند مرکزی هستند که از سطح مقطع بریده شده از مرکز درخت حاصل می شوند.

  • ضخامت ۲۶ میلیمتر در ابعاد چوب ترموود

در توضیح ابعاد ترمووود های با ضخامت ۲۶ میلی متر باید گفت این سایز بیشتر در کف های چوبی خصوصا دکینگ های چوبی ترمووود استفاده می شود. زیرا اولا ضخامت مناسب جهت تحمل وزن را داراست و ثانیا بیشتر چوب های با ضخامت ۲۶ میلیمتر از قسمت های کناری درخت حاصل می شود که بافت متراکم تری نسبت به مرکز درخت کاج دارند که دارای آوند های آبکشی هستند.

نکته مورد نظر در این خصوص آن است که چوب های کف بهتر است از عرض کمتری برخوردار باشند تا دچار فرآیند کاسه شدن یا خمیده شدن نشوند. چوب های با عرض بیشتر مانند ابعاد ترمووود ۱۴۰*۲۶ تمایل بیشتری نسبت به ابعاد ترمووود ۹۲*۲۶ یا ۱۱۷*۲۶ به کاسه شدن یا اصطلاحا تاب برداشتن دارند.

  • ضخامت ۴۲ میلیمتر در ابعاد چوب ترموود

و بالاخره سایز ۴۲ میلی متر که جزء ضخیم ترین ابعاد ترمووود می باشد در انتهای لیست ابعادی ترمووود قرار می گیرد.این سایز بیشتر استفاده های خاصی دارد مثلا برای لووور های نما،هندریل نرده ها و یا خود نرده،سایه بان ها یا پرگولا استفاده می شود.

این ابعاد از ترمووود برای کف مناسب نیست و هیچ توجیه اقتصادی در این خصوص ندارد ولی برای نما آن هم برای مواضع لوووری که با  فاصله اجرا می گردد مناسب است.البته بسیار دیده شده که معماران محترم تمایل به استفاده از ابعاد ترمووود ۱۴۰*۴۲ در سقف های داخلی منازل،فضا های تجاری یا اداری دارند.