تخته زیرپایی

تخته چوبی است که در ابعاد مناسب و برای امور مختلف مرتبط با ساختمان سازی به کار گرفته می شود. تخته زیرپایی بر روی داربست های فلزی و چوبی ساختمان های در دست ساخت قرار می گیرد و همچنین می توان برای انجام تعمیرات مختلف ساختمانی از تخته زیرپایی استفاده کرد. کارگران ساختمانی برای انجام عملیات های مختلف ساختمانی همچون پیاده سازی یا تعمیر بنای ساختمان، نقاشی و رنگ کاری نمای ساختمان، گچ کاری های بخش های مختلف و همچنین دیگر کارها می توانند برای ایستادن و مستقر شدن از تخته زیرپایی استفاده کنند. تخته زیرپایی که در کشور ما تولید و یا عرضه شده است دارای انواع تخته زیرپایی ایرانی و تخته زیرپایی روسی است.

تخته زیرپایی از نوع ایرانی اش با طولی در حدود ۴ متر تولید می شود. ضخامت تخته زیرپایی ایرانی نیز معمولا ۵/۲ سانتی متر است. پهنا یا عرض این نوع از تخته زیرپایی را در ابعاد ۱۰ سانتی متر، ۱۲ سانتی متر و یا ۱۵ سانتی متر در نظر گرفته می شود. دلیل متغیر بودن عرض های تخته زیرپایی آن است که برای داربست های گوناگون بتوان از تخته زیرپایی مناسب استفاده کرد.

همچنین تخته زیرپایی از نوع روسی آن نیز در بازار موجود است. تخته زیرپایی تولید شده با چوب روسی نیز در ابعاد مختلفی عرضه شده است. طول تخته زیرپایی روسی ۳ متر، ۴ متر و ۶ متر است. ضخامت و یا ارتفاع این نوع از تخته زیرپایی در حدود ۵/۲ سانتی متر است. همچنین عرض تخته زیرپایی روسی از ابعاد گوناگونی برخوردار است. این تخته زیرپایی دارای عرض های ۱۰ سانتی متر، ۱۲ سانتی متر و ۲۰ سانتی متر می باشد.

کاربرد تخته زیرپایی روسی و ایرانی

تخته زیر پایی در اصل برای این منظور استفاده می شود که بر روی داربست ها قرار داده شوند و کارگران و بنایان با قرار گرفتن بر روی آن بتوانند دسترسی خوبی با اجزای مختلف ساختمان داشته باشند. تخته زیرپایی ایرانی سایزهای مختلفی دارد که هر کدام نیز مقاومت متفاوتی خواهند داشت. با توجه به کاربری تخته زیرپایی روسی و ایرانی بهتر است که تمهیدات لازم برای انتخاب یک تخته زیرپایی خوب اندیشیده شود تا مقاومت لازم را داشته باشد و نگران آسیب دیدن کارگران و بناها نباشید.

در کارهایی مانند بنایی، گچ کاری، رنگ و نقاشی ساختمان، نازک کاری و حتی کارهای دکوراسیون جدید از تخته زیرپایی روسی و ایرانی استفاده می شود و می توان از آن در هر ساختمانی به کار برد. تخته زیر پایی ایرانی به نسبت تخته زیرپایی روسی دارای مقاومت کمتری است اما به طور معمول می تواند نیازهای یک ساخت و ساز را برطرف کند و برای افراد با وزن معمول می تواند مورد استفاده قرار گیرد.