پلی وود چیست؟

پلی وود (Polywood) چیست؟ پلی وود ها انواع و اقسام مختلفی دارند. بیشترین محصولات پلی وود که در بازار ایران است وارد شده از کشور های روسی، چینی، مالزی، اندونزی، شیلی و … می باشند. در ایران تخته سه لایی تولید می شود که در ظاهر شبیه پلی وود است نکته مهم این است که تخته سه لایی با پلی وود تفاوت دارد تخته سه لایی از چوب ساخته می شود ولی پلی وود از ترکیب موادی همچون الیاف چوب طبیعی ، پلاستیک و ترموپلاستیک ها و نوعی آرد مخصوص ساخته می شوند.

در اشاره به معنای واژه پلی وود باید به این مساله اشاره کرد که اصطلاح کامپوزیتهای چوبی– پلاستیکی ( Wood Plastic Composites ) به کامپوزیتهایی اطلاق می شود که از چوب (در هر شکلی) و ترموست ها یا ترمو پلاستیک ها تشکیل شده اند. در واقع محصول مورد نظر نیز از ترکیب چوب و ترموپلاستیک ها است که اصطلاحا به پلی وود ( Poly Wood) معروف است.

ویژگی های پلی وود چیست؟

 • ایده آل بودن روش تولید که با استفاده از روشهای سنتی فرآوری چوب به آسانی تولید و ساخته می شوند.
 • خودرنگ بوده و همچنین قابل رنگ کردن مجدد است.
 • دوست دار محیط زیست (قابل بازیافت)
 • غیر سمی و ایمن برای سلامت انسان
 • مقاوم در برابر حشرات موزی (موریانه و موش)
 • مقاوم در برابر رطوبت آب و آتش
 • کمترین انبساط و انقباض در شرایط مختلف آب و هوایی
 • ضدخش و ضد ضربه
 • سطح غیر لغزنده
 • مقاوم در برابر شکاف وپوسیدگی
 • قابل شستشو با پاک کننده های ملایم
 • نگهداری آسان و کم هزینه
 • مقرون به صرفه با عمر طولانی
 • ابزارخوری همانند چوب
 • زیبایی و حس چوب
 • امکان ایجاد طرح های متنوع و جذاب

 

موارد کاربرد پلی وود چیست؟

پلی وود (Polywood) چیست؟ محصولات تولیدی از این کامپوزیت ها مورد مصرف بخش های مختلفی از قبیل ساختمان سازی، خودروسازی ، وسایل تزئینی داخلی، دکوراسیون، راه آهن، کشتی سازی، عرشه و … است.
کاربرد کنونی این کامپوزیت ها بیشتر به مواردی همچون تزیین کردن، روکش کاری و چارچوب ها و قالبهای پنجره باز میگردد. بازار محصولات کامپوزیت چوب – پلاستیک در آمریکا در ۵ سال اخیر به ۱۰۰ درصد رسیده است و باز هم با پدیدآمدن کاربردهای جدید در حال افزایش است.
بسیاری از تولیدکنندگان در و پنجره به طور جدی به کامپوزیت های چوب – پلاستیک به عنوان یک جایگزین برای چوب می نگرند چرا که قطع درختان به عنوان ماده رایج برای ساخت در و پنجره های چوبی به طور فزاینده، نگران کننده است. در واقع قطع این درختان، برای بریدن چوب و چسباندن آن کنار هم صورت می گیرد.

سپس مواد به هم چسبیده، خرد شده و به قطعات صحیحی تکه می شوند تا در سر هم کردن در و پنجره مورد استفاده قرار گیرند. این مراحل هزینه ها و ضایعات چوب را افزایش می دهند اما نخستین پروفیل وارد شده از جنس کامپوزیت در این زمینه الوارهایی بودند که به صورت  پروفیلهای استاندارد همانند چوب مورد استفاده قرار می گرفتند. تولید این مواد با ضایعات کمتری نسبت به چوب همراه است زیرا تراشه های آ نها را می توان به طور مستقیم بازیافت و به محصول تبدیل کرد.
همانطور که اشاره شد موارد مصرف از این کامپوزیت ها بسیار گسترده و متنوع است اما به نظر می رسد کاربرد بارز این محصول در تخته های کف جهت مصرف در کف ساختمان، اسکله های دریایی، استخر ها و کابینت آشپزخانه ، مبلمان اداری و پروفیل های در و پنجره است که البته مصارف ساختمانی، عمده بازار مصرفی این محصول را تشکیل می دهد.

تخته چندلایی ، پلی وود روسی

چند لایی روسی در دو ابعاد تولید می گردد ، ابعاد استاندارد جهانی ۱۲۲٫۲۴۴  به صورت روکش دار رنگی و بدون روکش و همچنین ابعاد ۱۵۲٫۱۵۲ که بدون روکش تولید می گردد.
دو برند معروف چند لایی های روس در ایران برندهای سوزا و سوبوک می باشند که برند سوزا یکی از برندهای شاخص در تمامی قاره ها می باشد.

تخته چندلایی ، پلی وود مالزی

تخته چند لایی مالزی جهت مصارف مختلف وارد ایران میگردد ( صنف مبلمان ، بسته بندی ، کانکس ، جعبه مهمات ، اجرای بتن و … )
در دو سایز ۱۲۲٫۲۴۴ و ۹۱٫۲۱۴ سانتی متر و با ضخامتهای ۳٫۵ ، ۵ ، ۹ ، ۱۲ ، ۱۵ و ۱۸ میلی متر تولید میگردد .به صورت روکش دار و بدون روکش به بازار عرضه میگردد.
از جمله برندهای مطرح پلی وود های مالزی در کشور تسینماس ، پی وی اس ، فارلین و کانگارو هستند . که در این میان بیشتر برند کانگارو مورد استفاده قرار میگیرد و بیشترین استفاده این محصول برای صنف اجرای بتن می باشد.

تخته چندلایی ، پلی وود اندونزی

در دو برند کریندو و کرین پلکس

برند اندونزی دریک سایز ۱۲۲٫۲۴۴ سانتی متر و ضخامتهای ۳ ، ۶ ، ۹ ، ۱۲ ، ۱۵ و ۱۸ میلی متر تولید و جهت مصارف مختلف مانند صنعت مبلمان ، جعبه سازی ، صنایع دستی ، کانکس ، اجرای بتن و … روانه بازار می گردد. به صورت روکش دار و بدون روکش در بازار موجود می باشد.

تخته چندلایی، پلی وود چینی

ابعاد ۱۲۲٫۲۴۴
ضخامت ۹ ، ۱۲ ، ۱۵ و ۱۸ میلیمتر.دارای روکش رنگی و بدون روکش