انواع چوب های صنعتی چیست؟

انواع چوب های صنعتی : چوب صنعتی شامل طیف وسیعی از محصولات مشتق شده از چوب است که توسط چسباندن رشته ، ذرات ، الیاف ، یا روکش یا تخته چوب همراه با چسب یا دیگر روش‌های چسباندن به شکل مواد کامپوزیت ساخته می‌شوند.

این محصولات با مشخصات دقیق طبق استانداردهای ملی و بین‌المللی ساخته می‌شوند.

محصولات چوب صنعتی در انواع برنامه‌های کاربردی از ساخت و ساز خانه برای ساختمان‌های تجاری و صنعتی استفاده می‌شوند.

به‌طور معمول، محصولات چوب صنعتی از سخت چوب یا نرم چوب ساخته می‌شوند.

تراشه‌های ماشین اره کشی و دیگر ضایعات چوب برای ساخت چوب صنعتی استفاده می‌شود.

انواع چوب های صنعتی شامل پنج دسته هستند که هر کدام از این دسته ها ویژگیها و مزایا یا معایب خود را دارند.

تخته چند لایی

تخته چند لایه

متشکل از چند لایه ورقه های نازک چوب با ضخامتهای یک یا دو میلی متر و غشایی نازک از چسب ما بین هر ورقه می باشد که با پرس گرم به هم فشرده شده و ساخته می شود. در روند ساخت تخته چند لایی هنگام قرار دادن لایه ها بر روی هم توجه می شود که این لایه ها در جهت های مختلف چیده شوند و این عمل باعث انعطاف بیشتر و دوام بالاتر تخته چند لایی می شود. از تخته چند لایی عمدتا برای روکش درب ها و قالب بندی به صورت چند لایی استفاده می شود.از این نوع از چوب ها براس ساخت درب هایی نظیر درب mdf، درب pvc و درب abs استفاده می شود. هر کدام از این درب ها دارای خاصیت های متفاوتی هستند به عنوان مثال از درب ای بی اس برای ساخت درب حمام استفاده می شود که خاصیت ضد آب دارد.

نئوپان

نئوپان

یا تخته خرده چوب، با فشرده شدن مخلوط ذرات و براده های چوب با چسب مخصوص به دست می آید. از مخلوط خرده چوب و چسب تحت تاثیر فشار و حرارت محکم شده و ورق های مسطح با ابعاد مشخص بوجود می آید.از نئوپال برای ساخت انواع درب چوبی می توان استفاده نمود.

تخته فیبر

تخته فیبر

از بهم فشردن الیاف، خاک اره، تار و برگه های بریده چوبی و … با چسب و پرس حاصل می شود. از خصوصیات تخته فیبر این است که آنها باد نمی کنند، جمع نمی شوند، سخت و بادوام هستند.تخته فیبر نیز به علت دوامی که دارد برای ساخت انواع درب های چوبی مناسب می باشد.

صفحات چوب – سیمان

صفحات چوب – سیمان

در تهیه محصول فوق ترکیب خرده چوب، پودر سیمان، آب و گروهی از مواد شیمیایی بکار رفته است که بوسیله ی کانال های حرارتی و پرس به شکل صفحاتی با ابعاد مشخص وممورد نظر در می آیند. از جمله خواص صفحات چوب – سیمان مقاوم بودن در برابر آتش و پوسیدگی در برابر آب، رطوبت، سرما و یخبندان می باشد و همچنین عایق صوت و حرارت هستند و همچنین به خاطر وجود سیمان قارچ های چوب بر آنها هیچ اثری ندارد.

کانیتکس

کانیتکس

محصولی است که از ساقه های نی که به وسیله ماشین به حالت موازی بین دسته های گالوانیزه قرار می گیرند بدست می آید. این محصول تحت فشار در ضخامتهای مختلفی بافته می شوند. از این محصول برای ساختمان، دیوار، سقف کاذب و مانند اینها استفاده می شود.برای ساخت انواع درب های ساختمانی باید به این نکته توجه داشت که از چه نوع چوبی باید استفاده کرد تا مناسب موقعیت و مکان مورد نظر باشد به عنوان مثال کیفیت و خاصیت درب پی وی سی با درب ام دی اف و درب آپارتمان و درب اتاق و … با هم متفاوت می باشد.